Czym jest padel i jakie są jego zasady? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej zyskującej na popularności grze


Czy słyszałeś już o padlu? To dynamiczna i coraz bardziej popularna gra sportowa, która zdobywa serca entuzjastów sportów rakietowych na całym świecie. Jeśli jesteś ciekawy, czym jest padel i jakie są jego zasady, to świetnie trafiłeś! W tym artykule przybliżymy Ci tę grę i przedstawimy jej podstawowe reguły.

Czym właściwie jest padel?

Padel to bardzo dynamiczna gra rakieta wywodząca się z Hiszpanii, która zdobywa coraz większą popularność na arenie międzynarodowej. Cechuje się ona połączeniem elementów tenisa i squasha, co czyni ją niezwykle atrakcyjną dla wszystkich miłośników rakiet. W padlu ważną rolę odgrywa kort, który ma mniejsze wymiarach niż tenisowy. Bardzo przyspiesza to akcję i sprawia, że gra nabiera większej intensywności.

Kort do gry w padla

Zasady padla

  • Kort i wymiary: Kort do padla ma wymiary 20 metrów długości i 10 metrów szerokości. Jest otoczony ścianami ze szkła i siatki. Piłka może odbijać się od nich podczas gry, co dodaje jej nowego wymiaru. Jeżeli chodzi o nawierzchnię, to w kortach do padla najczęściej stosuje się trawę syntetyczną (czyli sztuczną trawę), z małym dodatkiem piasku, który stabilizuje trawę.
  • Serwowanie: Serwowanie w padlu jest dość podobne do tego w squashu, choć z pewną różnicą. Serwis polega na odbiciu piłki od ziemi raz przed uderzeniem, a następnie uderzeniu ją rakietką na przeciwległą stronę kortu (spod ramienia – czyli woleje nie są dozwolone!). Serwować należy zza tylnej linii równoległej do siatki. Aby serwis został zaliczony do udanych, piłeczka musi przelecieć nad siatką i trafić w pole serwisowe przeciwnika, nie odbijając się przy tym od ściany.
  • Odbijanie piłki: Dopiero po pierwszym odbiciu piłka może odbijać się od ścian kortu, co daje dodatkowe możliwości taktyczne. Odbicie od ściany może skomplikować sytuację dla przeciwnika, ale też dać więcej czasu na dobiegnięcie do piłki.
  • Wymiana uderzeń: Po pierwszym odbiciu od ziemi, drużyny wymieniają uderzenia między sobą. Piłka może odbijać się od ziemi, ścian kortu, dopóki od ziemi nie odbije się dwukrotnie po tej samej stronie.
  • Dwukrotny odbicie: Piłka nie może odbić się na ziemi dwukrotnie z rzędu po tej samej stronie siatki, zupełnie jak w tenisie. Kiedy to się stanie, punkt otrzymuje drużyna przeciwna.
  • Punktacja: Punktacja w padlu jest bardzo podobna do tej w tenisie. Gra toczy się na dwa wygrane sety, z których każdy grany jest do 6-ciu zwycięskich setów, choć zawsze musi być wygrany przewagą dwóch gemów. Gem to część seta, w którym punktację liczy się jak w tenisie – t.j. 0-15-30-40. Jeżeli nie ma przewagi dwóch punktów w gemie, to gra się na przewagi, natomiast przy stanie 6-6 w setach gra się tie-break do 7-miu wygranych punktów (ale też z przewagą co najmniej dwóch).

Rakieta do padla to najważniejszy element wyposażenia każdego gracza. Charakteryzuje się ona krótszą i prostszą konstrukcją (nie posiada naciągu) niż tradycyjna rakieta do tenisa, co sprawia, że jest bardziej zwrotna i dostosowana do specyfiki gry. Rakiety do padla mają otwory w ramie, które zwiększają rotację piłki i zmniejszają opór powietrza przy uderzeniu. Jeżeli chcesz szybko i tanio rozpocząć swoją przygodę z padlem, sprawdź rakiety dostępne w naszym sklepie toprakieta.pl

Rakieta do padla

Podsumowanie

Padel to pasjonująca gra, która zyskuje na popularności na całym świecie. Jako mieszanka elementów tenisa i squasha, jest dość wyjątkowa i atrakcyjna zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych graczy. Dzięki jego dynamicznej naturze oraz możliwości odbijania piłki od ścian kortu, padel dostarcza dużo frajdy i emocji. Pamiętaj o zasadach i ciesz się aktywnością – najlepiej na świeżym powietrzu – choć korty dostępne są też w zadaszonych pomieszczeniach!

Zostaw komentarz