Jak grać w badmintona? Zasady gry – poradnik dla początkujących

Badminton to tradycyjny sport rakietowy, który zdobywa coraz większą popularność wśród wszystkich lubiących aktywny tryb życia. To nie tylko bardzo dynamiczny sport, ale także doskonała zabawa. Jeśli Ty też zdecydowałeś zacząć swoją przygodę z badmintonem, ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego o zasadach gry, sprzęcie potrzebnym do gry i podstawowych technikach, które pomogą Ci cieszyć się tą grą jeszcze bardziej.

Najważniejsze Zasady Gry w Badmintona

Kort i Linie

Kort do badmintona to oczywiście serce każdej rozgrywki. Kort, czyli inaczej boisko, jest podzielony na pół przez siatkę, która wyznacza granicę między dwiema stronami. To nad nią toczą się wymiany. Kort jest oznaczony białymi liniami, które informują o maksymalnej długości i szerokości zagrań. W grze pojedynczej, pole gry jest węższe niż w grze podwójnej – gramy maksymalnie do wewnętrznej linii szerokości. W deblu (2 osoby kontra 2 inne) gramy natomiast na szersze boisko, z tego względu, że po prostu łatwiej jest nam uderzyć lotkę.

Kort do badmintona - wymiary

Serwowanie

Rozpoczęcie każdego punktu w badmintonie zaczyna się od serwowania. Serwujący, czyli gracz, który wykonuje pierwszy ruch, stoi w swojej strefie serwisowej, czyli prostokącie wyznaczonym przez linię środkową i linie autowe. Serwujący musi przebić lotkę i trafić w pole serwisowe przeciwnika – te znajdujące się na wskroś. Serwis musi być wykonany “spod barku” dowolną techniką. Nie jest dozwolone więc podrzucenie i zesmeczowanie (tzw. “ścięcie”) lotki już przy serwisie.

Serwowanie w badmintonie

Rozgrywka

Po udanym serwisie rozpoczyna się wymiana uderzeń między stronami. Gra trwa dopóki lotka nie dotknie podłoża lub nie zatrzyma się na siatce. Tu warto wspomnieć, że jeżeli lotka odbije się od taśmy siatki (tzw. net) i przeleci na drugą stronę, uderzenie jest jak najbardziej prawidłowe. Przy zastosowaniu różnych technik uderzeń, takich jak clear (uderzenie, które wyrzuca lotkę daleko w tył pola gry przeciwnika), drop shot (delikatne uderzenie tuż za siatką) czy smash – smecz – (mocne, dynamiczne uderzenie w dół na przeciwną połowę kortu),  próbujemy zaskoczyć rywala, tak aby on nie mógł dobrze odbić lotki.

Punktacja

Punktacja w badmintonie jest dość prosta. Punkty można zdobyć zarówno przy własnym serwisie, jak i przeciwnika. W grze pojedynczej i podwójnej, za każdą wygraną rozgrywkę, do konta zwycięskiej strony dopisujemy jeden punkt. Każdego seta w meczu gramy do 21 punktów (lub na przewagi – do różnicy 2 punktów), a cały mecz do dwóch zwycięskich setów.

Kilka Wskazówek Jak Grać w Badmintona

Prawidłowy Chwyt Rakiety

Dobry chwyt rakiety to fundament każdego dobrego uderzenia w badmintonie. Ma on bowiem kluczowe znaczenie dla precyzji, kontroli i siły uderzenia. Istnieje kilka rodzajów chwytów w badmintonie w zależności od rodzaju zagrania, ale najczęściej będziemy obejmować rakietę dłonią mniej więcej na środku długości jej rączki. Nasz kciuk powinien stabilizować rakietę w dłoni, a w przypadku mocniejszych zagrań, możemy go ułożyć na ściance rączki, aby zwiększyć siłę. Poprawny chwyt zapewnia stabilność i kontrolę nad rakietą, co pozwala na dokładniejsze uderzenia i zwiększa skuteczność na korcie.

Ruch na Korcie

Wysoka mobilność to również klucz do sukcesu w badmintonie. Szybkie kroki i płynne przemieszczanie się po korcie umożliwiają efektywne reagowanie na ruchy lotki i przeciwnika. Unikaj zbędnych i ociężałych ruchów, skupiając się na lekkich i długich krokach. Prawidłowa technika pozwoli Ci utrzymać równowagę i gotowość do odbicia lotki w każdej chwili. Pamiętaj – nie trać energii na zbędne ruchy, bo na pewno będziesz jej potrzebował w następnych zagraniach!

Ruch na korcie do badmintona

Taktyka

Gra w badmintona wymaga myślenia strategicznego, a taktyka jest w niej niezbędna. Podczas gry, powinieneś manipulować kierunkami, tempem i rodzajami uderzeń. Różne kombinacje uderzeń i zmiany stylu gry na pewno zmęczą przeciwnika i nie dadzą mu szansy na przewidzenie Twojego kolejnego ruchu. Znalezienie słabych punktów przeciwnika i wykorzystywanie ich może też pomóc, choć to przychodzi z czasem. Pamiętaj, że taktyka nie ogranicza się tylko do technik uderzeń, ale również obejmuje czytanie ruchów przeciwnika i dostosowywanie się do sytuacji na korcie.

Podstawowy Sprzęt do Gry w Badmintona

  1. Rakieta: Wybór rakiety ma ogromny wpływ na Twoją grę. Wybierz rakietę, która odpowiada Twojemu stylowi gry i poziomowi zaawansowania.
  2. Lotki: Polecamy wybrać lotki o odpowiedniej jakości, aby zapewnić precyzyjne i stabilne uderzenia.
  3. Obuwie: Specjalne obuwie do badmintona z dobrą amortyzacją i przyczepnością pomoże Ci uniknąć kontuzji i zapewnić odpowiednią stabilność na korcie.
  4. Siatka: jeżeli wynajmujesz kort, nie musisz się nią przejmować. Jeżeli budujesz swój własny, siatka powinna być zawieszona na wysokości 1,55 metra.

Wszystkie elementy potrzebne do rozpoczęcia gry znajdziesz w najwyższej jakości i najniższych cenach na stronie naszego sklepu toprakieta.pl!

Podsumowanie

Badminton to wymagająca fizycznie gra, która dostarcza wielu emocji i zabawy. Klucz do sukcesu w niej to zrozumienie zasad gry, opanowanie podstawowych technik oraz wybór odpowiedniego sprzętu. Pamiętaj o poprawnym chwycie rakiety i taktyce, aby zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo. Niezależnie od tego, czy grasz rekreacyjnie, czy rywalizujesz z innymi, badminton z pewnością dostarczy Ci wiele satysfakcji i potu :). Teraz, gdy znasz już podstawowe zasady i technikę, czas wziąć rakietę w dłoń i zacząć cieszyć się grą!

Komentarze1

  1. The dealer then spins the wheel and offers bets to players.
    Wheel with infrequent spins are impractical to play on.

Zostaw komentarz