Jak grać w squasha? Wyjaśniamy.

Czym dokładnie jest squash?

Squash, jedna z najszybciej rozwijających się w ostatnich czasach dyscyplin sportowych, stanowi doskonałą kombinację fizyczności, strategii i techniki. Zapoczątkowany w Anglii na początku XIX wieku, squash szybko zdobył uznanie wśród entuzjastów sportów rakietowych. Chociaż nie jest jeszcze sportem olimpijskim, squash stanowi część Asian Games od 1986 roku oraz Commonwealth Games od 1998 roku. Wielkie, dedykowane turnieje, takie jak Mistrzostwa Świata w Squashu, obecne są na scenie sportowej od połowy lat 70. XX wieku. To pokazuje jak szanowany jest squash w dzisiejszym świecie sportu.


Podstawy gry w squasha

Kort do squasha to nie tylko podłoga i cztery ściany. To bardzo dobrze zaprojektowana przestrzeń, która ma kluczowe znaczenie dla dynamiki i strategii gry. Boisko do squasha ma typowo prostokątną powierzchnię o wymiarach 9,75 m x 6,4 m dla gry singlowej i 13,72 m x 7,62 m dla gry podwójnej. Jest otoczone czterema ścianami: przednią, tylną (najczęściej szklaną) i dwiema bocznymi.

Na boisku znajdują się różne linie, które dzielą je na konkretne strefy. Są one niezbędne dla prawidłowego przebiegu gry. Najważniejszą linią jest linia krótka, równoległa do tylnej ściany, która dzieli boisko na dwie części. Za nią znajdują się dwa pola serwisowe o wymiarach 1,6 m x 1,6 m każde. Na dolnej części przedniej ściany umieszczona jest cienka listwa o wysokości 48 cm, zwana “tin”, która jest odpowiednikiem siatki w tenisie.

Boisko do gry w squasha z wymiaramiZasady Gry w Squasha

Squash to gra o tak naprawdę bardzo prostych zasadach. Po pierwsze, należy uderzać piłkę tak, by przeciwnik nie mógł jej odbić przed odbiciem się od tylnej ściany. Jednak aby gra była bardziej dynamiczna, wprowadzono kilka dodatkowych zasad. O nich kilka słów poniżej.

Format meczu i system punktacji: mecze w squasha rozgrywane są najczęściej do trzech wygranych setów (tzw. best of 5). W każdym secie gracz musi zdobyć 11 punktów, aby wygrać. Jeśli natomiast w którymś secie wynik dojdzie do 10:10, set trwa, dopóki jeden z graczy nie uzyska dwupunktowej przewagi.

Opis podstaw gry

Mecz zaczyna się serwisem, którego wykonujący gracz stoi w jednym z dwóch pól serwisowych i uderza piłkę tak, aby przeszła nad linią serwisową na ścianie przedniej i odbiła się od tylnej ściany. Następnie obaj gracze naprzemiennie uderzają piłkę, tak aby przeciwnik nie był w stanie jej odbić.

Infractions: W grze zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić normalny przebieg rozgrywki. Te nieprawidłowości to tzw. “infractions”. Do najczęstszych należą:

  • Let: Sędzia ogłasza “let”, gdy piłka jest odbita w taki sposób, że nie jest jasne, czy była “dobra” czy “zła”, lub gdy jeden gracz przeszkodzi drugiemu graczowi (celowo lub nie) w uderzeniu piłki. W takiej sytuacji punktu nie przyznaje się i grę kontynuuje się.
  • No let: Jest to sytuacja, gdy jeden gracz przeszkodził drugiemu w odbiciu piłki, ale w opinii sędziego drugi gracz nie mógł jej odbić nawet bez przeszkody. Punkty przyznawane są wtedy pierwszemu graczowi.
  • Stroke: Ogląsza się go, gdy pierwszy gracz gracz przeszkadza drugiemu w dostępie do piłki, kiedy drugi gracz mógłby ją z pewnością odbić. W tej sytuacji drugi gracz otrzymuje punkt.


Dobra rakieta do Squasha – klucz do sukcesu:

Squash, podobnie jak tenis, to sport rakietowy, choć dynamika squasha znacznie różni się od tej tenisa. Rakiety do squasha są w pewnym sensie podobne do rakiet tenisowych, ale różnią się nieco kształtem. Mają one maksymalną długość 686 mm i maksymalną szerokość 215 mm. Maksymalny obszar uderzenia (powierzchnia z przeplecionym naciągiem) wynosi natomiast 500 cm².

Choć maksymalna dopuszczalna waga rakiety wynosi 255 g, wielu graczy wybiera rakiety, lżejsze o wadze w zakresie między 90 a 150 g. Lżejsze rakiety dają większą precyzję i bardziej dynamiczne uderzenia, natomiast cięższe rakiety pozwalają na silniejsze odbicia. Dobra rakieta do squasha to tak naprawdę tylko narzędzie, ale także przedłużenie ręki gracza. Ma ona największy wpływ na precyzję, kontrolę i siłę uderzenia, dlatego jej właściwy dobór jest kluczem do sukcesu.
Piłki do Gry w squasha:

W squashu ważny jest też odpowiedni dobór piłek. Istnieją różne rodzaje piłek do squasha, które różnią się między sobą, gęstością, odbiciem i prędkością. Kolor kropki na piłce wskazuje na jej charakterystykę – na przykład piłki z podwójną żółtą kropką są najczęściej używane w profesjonalnych turniejach z powodu ich niskiej prędkości i czasu zawieszenia. Piłki z jedną czerwoną lub niebieską kropką charakteryzują się najwyższym odbiciem i są przeznaczone dla początkujących zawodników.

Wybór odpowiedniej piłki do gry zależy od wielu czynników, takich jak poziom umiejętności gracza, temperatura boiska czy nawet wysokość nad poziomem morza, na której rozgrywany jest mecz. Dobrze dobrana piłka potrafi znacząco wpłynąć na jakość gry, dlatego warto poświęcić chwilę czasu na jej właściwy wybór.
Rodzaje Uderzeń w Squashu:

Tak samo, jak istnieje wiele różnych strategii gry w squasha, rozróżniamy też kilka rodzajów uderzeń, które co ciekawe mają nawet swoje nazwy! Do tych najpopularniejszych należą:

  • Drive: Mocne, proste uderzenie wzdłuż bocznej ściany. Stosowane do zmuszenia przeciwnika do biegu w stronę tylnej ściany.
  • Boast: Uderzenie piłki najpierw w boczną ścianę, a następnie w przednią. Możesz je zastosować, gdy jesteś pod presją lub chcesz zaskoczyć przeciwnika.
  • Drop: Krótkie, delikatne uderzenie, które sprawia, że piłka pada blisko przedniej ściany. Świetny sposób na zdobycie punktu, jeśli przeciwnik jest daleko w tyle pod ścianą.
  • Kill: Mocne uderzenie nisko w przednią ścianę, po którym dodatkowo piłka szybko opada.

Kluczem do zwycięstwa w squashu jest przede wszystkim strategia i chłodna głowa – bardzo przydaje się umiejętność czytania gry przeciwnika i umiejętność szybkiego przetwarzania informacji.

Podsumowanie

Squash to sport, który łączy w sobie intensywny wysiłek fizyczny, szybkie myślenie i precyzję zagrań. Odpowiedni sprzęt to tylko początek sukcesu na korcie. Jeżeli chcesz odnieść w nim sukces, ważne jest, abyś zainwestował czas w naukę techniki, taktyki i strategii. Nie czekaj więc dłużej i wybierz się na najbliższy kort do squasha, poczuj dynamikę tej gry i zanurz się w rywalizacji. Pamiętaj, że odpowiednia rakieta i piłka to tylko początek – najważniejsze jest Twoje zaangażowanie, pasja i chęć do nauki. Zacznij grać w squasha już dziś i dołącz do rosnącej społeczności miłośników tego wspaniałego sportu!

Zostaw komentarz