Jakie lotki do badmintona wybrać? Praktyczny przewodnik dla każdego gracza

Badminton to gra, która wymaga nie tylko umiejętności, ale też odpowiedniego sprzętu. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem, albo jesteś jeszcze początkującym graczem, pewnie zastanawiałeś się już jakimi lotkami najlepiej jest grać. I nie ma co się czemu dziwić – od wyboru lotek zależy wiele – mają one przecież ogromny wpływ na Twój komfort i styl gry. W tym artykule podpowiadamy, jakie opcje wyboru posiadasz i opisujemy 10 czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę, aby podjąć odpowiednią decyzję dotyczącą zakupu lotek.

Twoja pierwsza opcja – Lotki piórowe

Lotki piórowe są cenione zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów w badmintonie. Najlepsze lotki piórowe składają się z naturalnych piór gęsich lub kaczych, ułożonych w stożkową strukturę, tak jak na zdjęciu poniżej. W lotkach piórowych używane są korki u nasady, które mogą być zrobione z jednego kawałka (lepsza jakość) lub z wielu kawałków (niższa cena). 

Lotka piórowa do badmintona

Dzięki lekkości ptasich piór, lotki tego typu charakteryzują się mniejszą wagą i bardzo charakterystycznym lotem, w kształcie odwróconego swoosh’a (loga marki Nike). Oznacza to dość szybki lot po linii prostej zaraz po uderzeniu, a następnie szybkie wytracenie prędkości i opadnięcie na ziemię niemal pionowo. Jeżeli chodzi o szybkość, wyróżniamy kilka typów lotek dostępnych na rynku – patrz tabela poniżej. 

Tabela prędkości lotek do badmintona

Zgodnie z tabelą, w Polsce najbardziej optymalne do gry są lotki typu 76 i 77 – w zależności od tego, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu, w którym gramy i jak szybką grę preferujemy.

Przy wyborze lotek piórowych warto pomyśleć o ich największym mankamencie – t.j. relatywnie niskiej żywotności. Niestety, lotki piórowe mają to do siebie, że szybko się zużywają, szczególnie przy bardzo dynamicznej grze. Te najmniej wytrzymałe na pewno nie będą też odpowiednie dla graczy początkujących, którym częściej zdarza się chybić lotkę i uderzyć w nią ramą rakiety. 

Jeśli zatem jesteś graczem, który ceni sobie kontrolę nad lotem lotki oraz precyzję uderzeń, lotki piórowe będą najlepszym dla Ciebie wyborem. Mogą one jednak nie być odpowiednie na gry treningowe i/lub dla graczy dopiero rozpoczynających grę w badmintona.

Przykłady lotek piórowych dostępnych w naszym sklepie:

Yonex Aerosensa 30 – To jedne z najbardziej popularnych lotek piórowych na rynku. Charakteryzują się doskonałą trwałością i precyzyjnym lotem. Idealne do wypróbowania dla tych, którzy zdecydowani są na lotki piórowe.

Lotka do badmintona 6 szt Techman BS203 – Lotki marki techman które zapewniają wyważony balans pomiędzy kontrolą a prędkością. Dostępne w bardzo przystępnej cenie, są one doskonałym wyborem dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z badmintonem.

Twoja druga opcja – Lotki syntetyczne

Lotki syntetyczne to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych lotek piórowych. Ich koszyczki wykonane są z wytrzymałych materiałów takich jak nylon, co sprawia, że są dużo bardziej odporne na uszkodzenia niż lotki piórowe. Lotki te doskonale zachowują swoje właściwości nawet po wielu godzinach gry, co jest szczególnie korzystne dla graczy trenujących bardziej intensywnie oraz dla tych początkujących. Na rynku dostępne są trzy różne prędkości lotek nylonowych: 

  • Wolne – oznaczone kolorem zielonym
  • Średnie – oznaczone kolorem niebieskim
  • Szybkie – oznaczone kolorem czerwonym

Lotka syntetyczna do badmintona

Dzięki temu możemy zawsze dobrać odpowiednio szybką lotkę do naszego stylu gry. Ponadto, lotki syntetyczne dostępne są zazwyczaj w dwóch kolorach:

  • Białym – imitującym wygląd lotek piórowych
  • Żółtym – zwiększający widoczność lotki na korcie

Dlaczego więc nie gra się już wyłącznie lotkami syntetycznymi? 

To dlatego, że tor lotu lotek syntetycznych jest dużo mniej przewidywalny niż tor lotu lotek piórowych. W zależności od rodzaju i jakości lotek nylonowych, ich tor lotu będzie bardziej wydłużony i paraboliczny. Przez to utrudniona jest nasza kontrola nad lotką i wykonywanie bardziej precyzyjnych uderzeń. Z tego względu, na profesjonalnych turniejach badmintona widzimy raczej lotki piórowe niż syntetyczne. 

Przykłady lotek syntetycznych dostępnych w naszym sklepie:

Yonex Mavis M-2000F – Te lotki charakteryzują się doskonałą trwałością i stabilnym lotem. Są również dostępne kolorze żółtym, który zwiększa ich widoczność na korcie.

Lotki do badmintona Babolat Nylon Competition Medium – Lotki syntetyczne, które oferują średnią prędkość i tor lotu bardzo zbliżony do lotek piórowych. Są również dostępne w przystępnej cenie, co może być istotne dla bardziej początkujących graczy.

10 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze lotek do badmintona

Znając dostępne opcje, możemy teraz skupić się na ostatecznym wyborze. Oto kluczowe rzeczy, na które warto wziąć pod uwagę przy zakupie nowych lotek:

1. Materiał: Tak jak wspomnieliśmy, lotki do badmintona dzielimy na dwie główne kategorie: te z koszyczkiem zrobionym z piór naturalnych i te z koszyczkiem z materiałów syntetycznych. Jeżeli masz jakiekolwiek preferencje dotyczące tych materiałów, powinieneś je wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Na przykład – jeżeli jesteś przeciwny pozyskiwaniu piór z kaczek i gęsi, możesz zachować czyste sumienie wybierając opcje syntetyczne.

2. Prędkość: Lotki różnią się prędkością lotu. Prędkość jest zazwyczaj oznaczana liczbami na opakowaniu i kolorami na lotkach – tak jak wyjaśniliśmy w poprzednich sekcjach. Wybór prędkości zależy od Twojego stylu gry – szybsze lotki są zazwyczaj preferowane przez graczy ofensywnych, podczas gdy lotki o niższej prędkości mogą być lepszym wyborem dla graczy defensywnych i tych preferujących bardziej precyzyjną rozgrywkę.

3. Trwałość: Lotki piórowe są delikatniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia niż lotki syntetyczne. Jeśli planujesz intensywniejszą grę lub długi trening, lotki syntetyczne mogą być lepszym (i tańszym) wyborem.

4. Stabilność w locie: Niektóre lotki cechują się większą stabilnością niż inne. To istotne, ponieważ lotka z bardziej przewidywalnym torem lotu pozwala na dokładniejsze i bardziej techniczne uderzenia. Lotki piórowe mają zazwyczaj bardziej stabilny lot niż te syntetyczne.

5. Kolor: Lotki syntetyczne dostępne są najczęściej w kolorach białym i jasnożółtym, natomiast lotki piórowe możemy zakupić w większości przypadków jedynie w kolorze białym. Jeżeli ważna dla Ciebie jest widoczność lotki na korcie i, w szczególności, jeśli grasz przy słabym oświetleniu – wybierz lotki nylonowe w kolorze żółtym. Są one dużo bardziej widoczne niż lotki białe, co może ułatwić grę w trudniejszych warunkach.

6. Cena: Choć przy wyborze lotek cena nie powinna grać aż tak dużej roli (jakość jest bardzo wysoko skorelowana z żywotnością), dla wielu szczególnie początkujących graczy może to być istotny czynnik wyboru lotek. Jeżeli tak jest w Twojej sytuacji, warto jest zainwestować w wyższej klasy lotki syntetyczne zamiast wydać tę samą kwotę na niższej klasy lotki piórowe (te syntetyczne są generalnie tańsze).

7. Marka: Jeżeli marka ma dla Ciebie duże znaczenie, koniecznie zwróć na nią uwagę przy wyborze lotek do badmintona. Istnieje wiele renomowanych producentów lotek, takich jak Yonex, Victor, Babolat i wiele innych. Produkty tych najbardziej znanych w świecie badmintona firm są niezawodne, a ich marka gwarantuje jakość.

8. Zastosowanie: Jeżeli szukasz lotek do profesjonalnych rozgrywek (na przykład turniejów) badmintona, wybierz profesjonalne lotki piórowe. Jeśli natomiast lotki przeznaczysz do treningów, możesz ze spokojem zdecydować się na lotki syntetyczne.

9. Twój poziom zaawansowania w badmintonie: Jeśli jesteś początkującym graczem, lotki syntetyczne mogą okazać się lepszym wyborem na pierwsze rozgrywki. Aby dobrze nauczyć się techniki gry, warto jest jednak zainwestować w kilka lotek piórowych, które pozwolą Ci na naukę precyzyjnych uderzeń i dostosowanie się do naturalnego toru lotu lotki. W toprakieta.pl wiemy, że wybór pierwszych lotek jest trudnym zadaniem, więc chętnie Ci w nim pomożemy. Możesz skonsultować się z naszymi doświadczonymi ekspertami badmintona za darmo – wystarczy że zadzwonisz lub wyślesz wiadomość e-mail!

10. Opinie innych graczy: Przeczytaj recenzje i opinie innych graczy, którzy grali już różnymi rodzajami lotek. To może dostarczyć cennych wskazówek i informacji na temat tego, jak sprawują się na korcie konkretne modele. W naszym sklepie toprakieta.pl znajdziesz niezależne i sprawdzone opinie dotyczące lotek zarówno piórowych jak i syntetycznych różnych producentów.

Pamiętaj, że wybór lotek do badmintona to indywidualna decyzja, która zależy od Twojego stylu gry, umiejętności i preferencji. Jedynie wypróbowanie różnych rodzajów lotek może dać Ci odpowiedź, które tak naprawdę najlepiej pasują do Twoich potrzeb.

Speedminton na świeżym powietrzu i odpowiednie lotki na wiatr

W tym artykule chcielibyśmy wspomnieć również o speedmintonie – czyli dość nowej odmianie badmintona, która ostatnio bardzo zyskuje na popularności na całym świecie. Z angielskiego nazwa tej gry oznacza po prostu “szybki badminton” – i chyba nie ma na nią lepszego określenia. To intensywna gra, która łączy w sobie elementy badmintona, tenisa i squasha i może być rozgrywana na świeżym powietrzu.

Rakiety i lotki do speedmintona

W Speedmintonie gra się lotkami z cięższym korkiem. Stają się istotnym elementem gry, w szczególności przy mocnym wietrze. Dzięki dużo większej wadze niż standardowe lotki do badmintona, stabilizują one trajektorię lotki nawet w dość trudnych warunkach. Cięższy korek zapewnia też szybszy lot, dzięki czemu gra staje się bardziej dynamiczna. 

Jeżeli masz chęć spróbowania swoich sił w speedmintonie, koniecznie sprawdź naszą ofertę lotek przeznaczonych właśnie do tej odmiany badmintona.

Przykłady lotek do speedmintona dostępnych w naszym sklepie:

Lotka do speedmintona Techman TBS303/S176700 – Nylonowe lotki do speedmintona, które “robią robotę” 🙂 Świetny wybór, dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą grą.

Lotki do Speedmintona Dunlop 762092 – Zestaw lotek do gry na różnych odległościach (15-20m) renomowanej firmy Dunlop. Są dobrym wyborem na zmienne warunki pogodowe – tak więc na pewno dobrze sprawdzą się w Polsce!

Podsumowanie – jakie lotki do badmintona wybrać?

Ostateczny wybór między lotkami piórowymi a syntetycznymi zależy od Twoich własnych preferencji i Twojego stylu gry. Jeśli jesteś graczem, który ceni tradycję, precyzję i naturalne materiały, lotki piórowe będą dla Ciebie odpowiednim wyborem. Natomiast jeśli zależy Ci na większej trwałości, niższej cenie i większym polu do popełniania błędów, warto sięgnąć po lotki syntetyczne. W końcu, jeżeli chcesz spróbować swoich sił w badmintonie na świeżym powietrzu – w szczególności na mocnym wietrze – rozważ inwestycję w zestaw i lotki do speedmintona.

W sklepie internetowym toprakieta.pl znajdziesz szeroki wybór lotek do badmintona, obejmujący zarówno opcje piórowe, jak i syntetyczne. W naszym sklepie znajdziesz również lotki do speedmintona. Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań, nasz zespół ekspertów służy radą i chętnie pomoże Ci w wyborze. Twoja radość z gry jest naszą misją!

Zostaw komentarz