Jakie piłki do padla? Podpowiadamy!

Padel to ekscytujący i nowatorski sport rakietowy, który zdobywa coraz większą popularność na świecie – także w Polsce. Łączy on ze sobą elementy tenisa ziemnego i squasha. Dzięki temu jest on atrakcyjny dla graczy o różnych umiejętnościach. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia do gry w padla są oczywiście piłki. W tym artykule podpowiemy Ci właśnie, czym charakteryzują się piłki do padla i jakie powinieneś wybrać.

Czym charakteryzują się piłki do padla?

Choć z zewnątrz wyglądem przypominają piłki tenisowe, piłki do padla posiadają pewne charakterystyczne dla siebie cechy. Tak jak piłki tenisowe, są one zbudowane z gumy i filcu. Piłki do padla posiadają natomiast porównywalnie niższe ciśnienie niż piłki tenisowe. Maksymalne ciśnienie w piłce do padla wynosi 11 psi (funtów na cal kwadratowy), podczas gdy w piłce tenisowej wynosi ono zazwyczaj 14 psi. Przez to piłka do padla jest nieco “niedopompowana”, co ma wpływ na jej odbicie, które jest niższe niż w przypadku piłki tenisowej.

Piłeczka padlowa jest także nieco mniejsza od piłki tenisowej. Jej średnica mieści się w zakresie od 6,35 do 6,77 cm, podczas gdy piłka tenisowa ma średnicę od 6,54 do 6,86 cm. Ta różnica może wynikać z ilości powietrza w piłce – tak jak wspomnieliśmy, piłka tenisowa jest zazwyczaj bardziej napompowana. Mimo tych różnic, waga obu typów piłek jest zbliżona.

Piłka do padla

Czy piłki tenisowe nadają się do gry w padla?

Pewnie zastanawiałeś się już czy piłki tenisowe mogą być używane do gry w padla. Dlaczego nie użyć piłek tenisowych, które od jakiegoś czasu zalegają w garażu? Odpowiedź brzmi: tak, ale nie bez zastrzeżeń. Świeża piłka tenisowa, wyjęta prosto z puszki, może okazać się zbyt skoczna na korcie do padla ze względu na poziom ciśnienia. Jej odbicia będą zbyt wysokie, co może utrudnić kontrolę nad grą.

Jednak jeśli posiadamy piłki tenisowe, które już kilka razy wcześniej “przegraliśmy”, można je spokojnie wykorzystać do rekreacyjnej gry w padla. Te piłki będą mniej skoczne, co zbliży ich właściwości do tych padlowych. Dlatego, jeżeli masz kilka starczych piłek tenisowych pod ręką, możesz spokojnie je wypróbować na korcie do padla!

Jak często wymieniać piłki do padla?

W trakcie uprawiania sportu, w tym również gry w padla, ważne jest dbanie nie tylko o swój sprzęt, ale także o jego elementy składowe. Piłki do padla nieuchronnie zużywają się podczas uderzeń i kontaktu z podłożem. Aby zapewnić sobie i swojemu przeciwnikowi na korcie optymalne warunki do gry, istotne jest zatem, aby wiedzieć kiedy najlepiej wymienić piłki, 

Częstotliwość wymiany piłek do padla zależy od kilku czynników, takich jak częstotliwość gry, poziom umiejętności i osobiste preferencje. W profesjonalnych turniejach piłki są zazwyczaj wymieniane na nowe co 5-10 gemów. To pozwala utrzymać optymalne warunki gry, takie jak sprężystość piłek i dynamikę. Co do gier bardziej rekreacyjnych, nie musisz martwić się o tak częste wymienianie piłek – chyba, że bardzo zależy Ci na odpowiednim odbiciu. Jedna puszka piłek powinna spokojnie wystarczyć Ci na kilka gier.

Sygnały, że jest czas na wymianę piłek

Kiedy gra się rekreacyjnie, zamiast rygorystycznych zasad, warto kierować się sygnałami, które dają nam same piłki. Jeśli zauważysz, że piłki zaczynają odbijać się na niższą wysokość niż powinny, tracisz kontrolę nad grą lub odbicia stają się niestabilne, może to być znak, że piłki wymagają wymiany. Innym dobrym wskaźnikiem jest też widoczne zużycie filcu, na przykład przetarcia lub utrata koloru piłki. W takim przypadku warto rozważyć wymianę piłek.

Rozgrywka w padla

Przykłady piłek do padla dostępnych w sklepie toprakieta.pl

Wilson X3 Padel Balls – Te piłki są doskonałym wyborem dla graczy początkujących i średnio zaawanspowanych. Posiadają optymalne parametry ciśnienia i średnicę, co gwarantuje kontrolowane odbicia na korcie. Wykonane z trwałych materiałów, zapewniają wytrzymałość i długotrwałą wydajność. Wilson Tour Padel Balls są idealne zarówno do gry rekreacyjnej, jak i treningów.

Head Padel Pro S – Head Padel Pro S to piłki dedykowane bardziej zaawansowanym graczom, którzy cenią sobie precyzję i kontrolę. Zastosowane technologie i materiały wpływają na wyjątkową trwałość oraz stabilność odbić. Te piłki są doceniane przez profesjonalistów i entuzjastów gry w padla, ponieważ oferują doskonałe właściwości dynamiczne na korcie.

Podsumowanie

Wybór odpowiednich piłek do padla jest bardzo ważny dla komfortowej rozgrywki. Warto zwrócić uwagę na specyficzne cechy piłek do padla, którymi odróżniają się one od piłek tenisowych – czyli m.in. mniejsze ciśnienie i średnica. Piłki tenisowe również mogą być wykorzystywane do gry w padla, ale najlepiej nadają się te, które posiadają już pewne zużycie i są mniej skoczne.

W naszym sklepie toprakieta.pl znajdziesz różne rodzaje piłek do padla, z których możesz wybrać te odpowiednie dla siebie. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym graczem, czy doświadczonym zawodnikiem, odpowiednio dobrane piłki pomogą Ci czerpać radość z gry i osiągać lepsze wyniki na korcie. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania co do wyboru – chętnie na nie odpowiemy. Naszą misją jest Twój sukces na korcie!

Zostaw komentarz