Dobór Odpowiedniego Rozmiaru Rączki Rakiety Tenisowej

Optymalna gra w tenisa to nie tylko umiejętności, które nabywa się z czasem, ale także wybór właściwej rakiety. Jednym z ważnych elementów jest odpowiedni rozmiar jej rączki. W tym artykule dowiesz się, jak dobrać rozmiar rączki rakiety tenisowej, aby zapewnić sobie maksymalny komfort i zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Dlaczego Rozmiar Rączki Rakiety Tenisowej Ma Znaczenie?

Rozmiar rączki rakiety tenisowej jest istotny z kilku powodów. Przede wszystkim, odpowiednia rączka pozwala na lepszą kontrolę nad rakietą oraz zapewnia wygodny chwyt. Nieprawidłowy rozmiar może prowadzić do nadmiernego napięcia w dłoniach i nadgarstkach, co może skutkować kontuzjami i utratą precyzji. Poza tym, gra w tenisa ma przecież przede wszystkim cieszyć – a nic nie przeszkadza w tym aspekcie bardziej niż nieodpowiednio dobrany sprzęt. 

Jakie rozmiary rączki rakiet tenisowych są dostępne na rynku?

Rakiety tenisowe są dostępne z różnymi rozmiarami rączek, aby dopasować się do dłoni różnych graczy. Oto rozmiary rączek rakiet dostępne na rynku, wraz z ich oznaczeniami. Zwróć uwagę, że oznaczenia mogą się różnić – oznaczenia L lub G są najbardziej popularne w Europie, natomiast oznaczenia przez cale w Ameryce:

  • Rozmiar L0 (lub G0) – 4 cale: – najmniejszy dostępny rozmiar na rynku.
  • Rozmiar L1 (lub G1) – 4 1/8 cala: To mniejszy rozmiar, który może być preferowany przez osoby o mniejszych dłoniach lub graczy, którzy wolą bardziej zwarty chwyt.
  • Rozmiar L2 (G2) – 4 1/4 cala: To jeden z najpopularniejszych rozmiarów rączki dla kobiet. Jest on odpowiedni dla ich większości, zarówno początkujących, jak i zaawansowanych. Jeśli nie jesteś więc pewna, jaki rozmiar wybrać, warto zacząć od tego rozmiaru.
  • Rozmiar L3 (G3) – 4 3/8 cala: Ten rozmiar jest nieco większy niż L2 i najchętniej wybierany przez mężczyzn. Jest zatem pierwszy w kolejce do przepróbowania dla większości panów, którzy jeszcze nie są pewni, jaki rozmiar im odpowiada.
  • Rozmiar L4 (G4) – 4 1/2 cala: Rączka w tym rozmiarze jest jeszcze szersza i może być dobrym wyborem dla graczy, którzy potrzebują dodatkowej przestrzeni na chwyt lub chcą zminimalizować napięcie w nadgarstkach.
  • Rozmiar L5 (G5) – 4 5/8 cala: To największy rozmiar rączki i jest polecany dla graczy o dużych dłoniach lub dla tych, którzy preferują naprawdę luźny chwyt.

Pamiętaj, że to tylko ogólne wytyczne, a ostateczny wybór zależy od Twoich indywidualnych preferencji oraz komfortu. Wybierając rozmiar rączki rakiety tenisowej, zawsze warto wypróbować różne opcje i skonsultować się z ekspertem toprakieta.pl, który pomoże Ci dobrać idealny rozmiar, dostosowany do Twoich potrzeb.

Pomiar Długości Dłoni

Odpowiedni rozmiar rączki tenisowej możesz też ustalić samemu. Aby to zrobić, musisz zmierzyć długość swojej dłoni. Oto kroki, które pomogą Ci to zrobić:

1. Przygotuj miarkę krawiecką lub linijkę.2. Pomiar długości dłoni: wyprostuj dłoń i zmierz odległość między końcem palca serdecznego (drugiego po kolei od strony zewnętrznej dłoni) a środkiem dłoni, jak na rysunku poniżej.

Pomiar długości dłoni

3. Porównaj zmierzoną odległość z tabelą rozmiarów rączki – w bardzo dużej liczbie przypadków, będzie ona równa optymalnemu dla Ciebie rozmiarowi.

Tabela rozmiarów rączek rakiet do tenisa


Przymiarka

Pamiętaj, że mimo pomiaru, warto jest wypróbować kilka rączek o różnych rozmiarach, aby poczuć, która jest dla Ciebie najwygodniejsza.

Aby “przymierzyć” rakietę, weź ją w rękę, którą zamierzasz grać. Obejmij grip i przyjmij pozycję rakiety jak na ilustracji. Następnie sprawdź, czy palec wskazujący drugiej dłoni wypełnia przestrzeń pomiędzy nasadą kciuka a końcem palców pierwszej dłoni – palca serdecznego i wskazującego. Jeżeli palec dobrze wypełnia przestrzeń, dany rozmiar rakiety będzie dla Ciebie odpowiedni.

Przymiarka chwytu rakiety tenisowej

Jeżeli natomiast przestrzeń pomiędzy nasadą kciuka a palcami nie jest wypełniona w całości, sygnalizuje to, że powinniśmy zdecydować się na mniejszy rozmiar gripu. W sytuacji odwrotnej (kiedy nie ma wystarczającej przestrzeni, by wsunąć palec), spróbuj zwiększyć rozmiar rakiety o jeden i powtórzyć pomiar.

Podczas przymiarki zwróć też uwagę na to, czy możesz swobodnie trzymać rakietę, nie napinając zbytnio dłoni i nadgarstków. Wygodny chwyt jest kluczowy dla skutecznej i komfortowej gry.

Podsumowanie

Dobór odpowiedniego rozmiaru rączki rakiety tenisowej to kluczowy element, który wpływa na komfort, kontrolę i precyzję podczas gry. Pamiętaj, że to nie tylko technika, ale również właściwie dobrana rakieta przyczyniają się do Twojego sukcesu na kortach. Przeanalizuj swoje potrzeby, przeprowadź pomiar dłoni i wybierz rączkę, która pozwoli Ci cieszyć się każdym udanym zagraniem. Teraz, gdy wiesz, jak dobrać rozmiar rączki rakiety tenisowej, możesz lepiej podjąć decyzję dotyczącą wyboru rakiety dla siebie i w pełni cieszyć się grą w tenisa. Nie zapomnij, że możesz skorzystać z naszych darmowych porad – nasz zespół toprakieta.pl chętnie pomoże Ci wybrać rakietę, która idealnie pasuje do Twoich potrzeb.

Zostaw komentarz