Jaki Naciąg do Rakiety Tenisowej Wybrać?

Pęknięty naciąg? Wyczuwasz spadek naprężenia w rakiecie? To oznacza, że przyszedł czas na wymianę! Wybór odpowiedniego naciągu może być czasem równie ważny jak wybór samej rakiety. Niewłaściwy naciąg nie tylko wpłynie negatywnie na Twój komfort gry, ale może także zwiększyć ryzyko kontuzji. W tym artykule dowiesz się jakie rodzaje naciągów są dostępne na rynku i jak wybrać ten najbardziej odpowiedni dla Ciebie.

Rodzaje Naciągów – Materiał

Wybór materiału naciągu do rakiety tenisowej ma istotny wpływ na Twoją grę. Oto przegląd najpopularniejszych materiałów, z uwzględnieniem ich zalet i wad:

Nylon

 • Zalety: Nylon jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów, ceniony za swoją trwałość i niższą cenę. Jest elastyczny, co w części podnosi komfort gry.
 • Wady: Jego główną słabością jest mniejsza zdolność do generowania spinu oraz średnia kontrola nad piłką w porównaniu z innymi materiałami.

Poliester:

 • Zalety: Poliester exceluje w kontroli i generowaniu spinu, co czyni go idealnym dla zaawansowanych graczy o agresywnym stylu gry.
 • Wady: Jest mniej elastyczny niż nylon, co może wpłynąć na komfort gry i być potencjalnie problematyczne dla graczy z wrażliwymi stawami.

Naturalne (wykonane najczęściej z krowich jelit):

 • Zalety: Oferują doskonałą elastyczność, komfort i zdolność do generowania spinu. Są często wybierane przez profesjonalistów dla ich unikatowej grywalności.
 • Wady: Są znacznie droższe i mniej wytrzymałe, zwłaszcza w ekstremalnych warunkach pogodowych. Mogą być także nieodpowiednie dla graczy, którzy preferują sprzęt niewykonany z materiałów zwierzęcych.

Wielostruny:

 • Zalety: Te zaawansowane naciągi łączą w sobie najlepsze właściwości różnych materiałów, takich jak nylon i poliester, oferując zrównoważoną mieszankę wytrzymałości i elastyczności.
 • Wady: Mogą być trudniejsze do ustawienia, a ich właściwości mogą się różnić w zależności od konkretnej kombinacji materiałów.
Różne rodzaje naciągów do rakiet tenisowych


Na co Zwrócić Uwagę przy Wyborze Naciągu do Rakiety Tenisowej?

Oto kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę, poza tym, z jakiego materiału naciąg został wykonany.

Grubość Naciągu

 • Cieńsze Naciągi: Cieńsze naciągi (o średnicy poniżej 1,25 mm) zazwyczaj zapewniają lepszą kontrolę i możliwość generowania większej rotacji piłki, co jest istotne, zwłaszcza w grach na korcie ziemnym. Są jednak mniej odporne na zużycie i łatwiej je uszkodzić. Dla graczy, którzy często trenują lub grają w profesjonalnych zawodach, może to oznaczać konieczność częstszej wymiany naciągu.
 • Grubsze Naciągi: Oferują lepszą wytrzymałość i są idealne dla osób, które nie chcą aż tak często zmieniać naciągu. Grubsze naciągi (o średnicy powyżej 1,30 mm) są jednak mniej elastyczne, co może wpłynąć na mniejszą kontrolę i ograniczoną możliwość generowania spinu.

Naprężenie Naciągu

 • Wyższe Naprężenie: Wysokie naprężenie naciągu (ponad 55 funtów, czyli 25kg) zwiększa kontrolę nad piłką, ale może obniżyć jej prędkość i moc uderzeń. Może to być problematyczne dla graczy, którzy potrzebują dodatkowej “siły ognia” w swojej grze.
 • Niższe Naprężenie: Z kolei niższe naprężenie (poniżej 55 funtów, czyli 25kg) zwiększa moc i prędkość piłki, niestety kosztem precyzji.  Dla łatwego zapamiętania, możemy wyobrazić sobie pracę: im bardziej do siebie rozciągniemy w niej gumkę, tym kamień poleci dalej i szybciej – podobnie jest przy uderzeniu rakiety tenisowej. Jest to opcja lepsza dla graczy, którzy mają już dużą kontrolę nad piłką i chcą dodać do swojej gry więcej dynamiki.
Para z rakietami do tenisa

Twój Poziom Zaawansowania w Tenisie

Początkujący gracze mogą skorzystać z syntetycznych naciągów, które są tańsze i trwalsze. Zaawansowani gracze mogą zainwestować w naciągi naturalne dla lepszej kontroli i komfortu.

Preferowany Styl Gry

Jeżeli jesteś agresywnym graczem, wybieraj naciągi, które zapewnią Ci więcej mocy i używaj mniejszych naprężeń. Jeżeli jesteś bardziej defensywnym graczem, wybierz naciągi, które dają lepszą kontrolę.

Dostępny Budżet

Naciągi naturalne są znacznie droższe, ale jeżeli stać Cię na większy wydatek, mogą być one inwestycją w Twoją grę.

Częstotliwość Gry

Jeżeli grasz rzadko, wybierz naciągi o większej wytrzymałości – do takiej sporadycznej gry, najprawdopodobniej nie będzie Ci potrzebny naciąg najwyższej jakości. Jeżeli grasz często, możesz zainwestować w naciągi, które oferują lepszą kontrolę i komfort. W takim wypadku pomyśl o zainwestowaniu w całą rolkę naciągu – na pewno ta inwestycja szybko Ci się zwróci.

Zdrowie

Odpowiednie naciągi mogą zmniejszyć ryzyko kontuzji, takich jak na przykład łokieć tenisisty.

Przykłady naciągów dostępnych w naszym sklepie toprakieta.pl

1. Naciąg Double AR 44 STAR 1.25 200m HS-TNK-000010504 – jest to naciąg wykonany z poliestru, który dobrze balansuje różne aspekty gry. Jego grubość 1.25 mm sugeruje, że zapewnia on dobre połączenie wytrzymałości i kontroli. Ponieważ jest dostępny w rolce 200 metrów, wystarczy na wiele wymian naciągu w Twojej rakiecie.

Podsumowanie

Podsumowując, wybór odpowiedniego naciągu do rakiety tenisowej jest bardzo ważny. Naciąg może znacząco wpłynąć na Twoją kontrolę, moc i komfort. Warto, abyś zwrócił uwagę na wszystkie askpety, które opisaliśmy powyżej przy swoim wyborze – dzięki temu Twoja rozgrywka wejdzie na wyższy poziom! W naszym sklepie internetowym TopRakieta.pl znajdziesz szeroką gamę naciągów do rakiety tenisowej. Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek pytań możesz skonsultować się z naszym zespołem ekspertów zupełnie za darmo – my chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości!

Komentarze1

 1. You have remarked very interesting points! ps decent web site.Blog monry

Zostaw komentarz