Jakie piłki tenisowe wybrać? Ekspercki przewodnik dla każdego gracza

W świecie tenisa wiele uwagi poświęca się wyborowi odpowiedniej rakiety, jednak równie istotnym – a być może nawet istotniejszym – elementem wyposażenia jest wybór właściwych piłek tenisowych. Odpowiednio dobrana piłka może wpłynąć pozytywnie nie tylko na jakość gry, ale też na Twoją przyjemność z rozgrywki. W tym artykule omówimy różnice między różnymi rodzajami piłek tenisowych dostępnymi na rynku i damy Ci kilka przykładów dobrych piłek, w które warto zainwestować.

Piłki ciśnieniowe vs. piłki bezciśnieniowe

Piłki tenisowe można podzielić na dwie główne kategorie: piłki ciśnieniowe i bezciśnieniowe

Jeśli jesteś osobą, która gra rekreacyjnie lub trenuje częściej niż występuje w meczach, piłki bezciśnieniowe mogą być dla ciebie najlepszym wyborem. Charakteryzują się one grubszym kauczukowym środkiem, co przekłada się na ich dłuższą żywotność. Niemniej jednak, ich większa twardość i ciężar mogą utrudniać kontrolę uderzenia. Piłki bezciśnieniowe przetrwają więc dłuższy czas, ale mogą mieć negatywny wpływ na jakość rozgrywki.

Piłka tenisowa na białym tle

Jeśli natomiast jesteś bardziej regularnym graczem i cenisz sobie kontrolę nad uderzeniami, piłki ciśnieniowe mogą być dla ciebie optymalnym wyborem. Są one bardziej miękkie od swoich bezciśnieniowych odpowiedników, co w połączeniu z mniejszą wagą przekłada się na możliwość wykonywania bardziej precyzyjnych uderzeń przez graczy i wyższą jakość gry. Jednakże, trzeba pamiętać, że piłki ciśnieniowe z czasem tracą ciśnienie w nich skumulowane, dlatego nie są optymalne dla tych, którzy grają sporadycznie. Piłki te są idealne do gry w meczach punktowanych, a jedna piłka zazwyczaj wystarcza na sześć do ośmiu setów. Aby sprawdzić, czy piłka jest nadal w dobrym stanie, można ją podnieść na wysokość około dwóch i pół metra i spuścić na twarde podłoże. Jeśli odbije się na wysokość około 140cm, można ją wykorzystywać dalej.

Odpowiednie piłki w zależności od poziomu gry

Bardzo ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze piłek tenisowych, jest poziom Twojej gry. Na rynku dostępne są trzy rodzaje piłek dostosowane do różnych poziomów: poziom profesjonalny, mistrzowski i rekreacyjny.

 • Piłki profesjonalne to najwyższej jakości piłki, które są stworzone, aby spełnić najwyższe wymagania graczy zawodowych. Zwykle są one używane podczas oficjalnych turniejów tenisowych i gwarantują doskonałą jakość gry.
 • Piłki mistrzowskie są odpowiednie dla graczy na poziomie średnio zaawansowanym. Dają dobrą równowagę między jakością a ceną, co czyni je popularnym wyborem wśród wielu tenisistów.
 • Piłki rekreacyjne, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone głównie dla amatorów oraz do treningów. Warto jednak pamiętać, że nie powinny być raczej używane podczas meczów punktowanych.

Rodzaje piłek w zależności od kortu

Jeśli masz swój ulubiony typ kortu, warto wybrać piłki odpowiednie do jego rodzaju. Producenci dzielą piłki w tym aspekcie na trzy kategorie: bardzo wytrzymała, wytrzymała oraz przeznaczona do gry na dużych wysokościach geograficznych.

 • Jeśli grasz na twardym, betonowym korcie, zalecane są piłki bardzo wytrzymałe. 
 • Jeśli korzystasz z kortu z mączki lub grasz w hali, piłki wytrzymałe będą idealnym wyborem.
 • Natomiast piłki przeznaczone do gry na dużych wysokościach geograficznych są dostosowane do specyficznych warunków tam panujących. W Polsce w większości przypadków nie powinniśmy wybierać tego typu piłek.

Piłki tenisowe dla dzieci

Właściwy dobór piłek ma ogromne znaczenie, również dla dzieci dopiero rozpoczynających naukę gry w tenisa. Dla najmłodszych zawodników wprowadzono specjalne oznaczenia kolorystyczne, które symbolizują dostosowanie piłek do ich wieku i wzrostu.

 • Poziom czerwony (w tym piłki gąbkowe) to najlepszy wybór dla dzieci w wieku 5-7 lat. Piłki te są wolniejsze i odbijają się na niższą wysokość, co ułatwia naukę przy niskim wzroście dziecka.
 • Poziom pomarańczowy jest odpowiedni dla dzieci w wieku 8-9 lat. Piłki te są nadal wolniejsze od standardowych, jednak wysokość odbicia piłek jest nieco wyższy niż przy piłkach czerwonych.
 • Poziom zielony to wybór dla dzieci w wieku 9-10 lat. Piłki są tylko nieznacznie wolniejsze od standardowych, co pomaga w stopniowym przejściu do pełnowymiarowej gry.

Wybór piłek do tenisa w zależności od opakowania

Na rynku dostępne są różne opakowania i wielkości opakowań piłek tenisowych, które pozwalają dostosować zakup do indywidualnych potrzeb. Wybór odpowiedniej ilości piłek przy zakupie może zaoszczędzić nam czas i pieniądze, dlatego warto zrozumieć różnice między dostępnymi opcjami.

 • Puszki: Piłki tenisowe często są sprzedawane w metalowych puszkach zawierających od 3 do 4 piłek. To popularna opcja wśród amatorów i rekreacyjnych graczy, którzy nie potrzebują dużych ilości piłek na raz. Puszki są łatwe do przenoszenia i przechowywania.
 • Wiadra: Jeśli grasz często i potrzebujesz większej ilości piłek, wiadra mogą być świetnym wyborem. Wiadra zazwyczaj zawierają od 48 do 72 piłek, co jest idealne dla klubów tenisowych, trenerów oraz graczy regularnie uczestniczących w treningach i meczach.
 • Kartony: Dla profesjonalnych tenisistów, klubów oraz organizatorów turniejów dostępne są większe ilości piłek w kartonach. Karton zwykle zawiera 12 lub 18 puszek piłek, co sumuje się do znacznej liczby piłek do tenisa – idealna opcja na dłuższy okres gry.
Karton piłek tenisowych Wilson

Przykłady piłek tenisowych dostępnych w sklepie internetowym toprakieta.pl

 • Wilson Tour Premier All Court– To popularne piłki ciśnieniowe, które są dostosowane do wszystkich rodzqjów kortów. Charakteryzują się wysoką jakością, doskonałą trwałością (jak na piłki ciśnieniowe) i doskonałym odbiciem. Są one świetnym wyborem dla zawodowców oraz ambitnych amatorów.
 • Head Championship – Te piłki są doceniane przez wielu graczy na różnych poziomach zaawansowania. Charakteryzują się dobrą równowagą między kontrolą a prędkością, co sprawia, że są odpowiednie zarówno do treningów, jak i meczów.
 • Dunlop Australian Open – Te piłki zostały zainspirowane turniejem Wielkiego Szlema Australian Open i są przeznaczone na korty twarde. Charakteryzują się dobrą kontrolą i trwałością.

Podsumowanie

Wybór odpowiednich piłek tenisowych będzie miał ogromny wpływ na jakość i przyjemność z Twojej gry. Bez względu na poziom zaawansowania i częstotliwość rozgrywek, warto, abyś dokładnie zastanowił się nad rodzajem piłek, które będą dla Ciebie najlepsze. W szczególności, dla dzieci istotne jest dostosowanie piłek do ich wieku i poziomu zaawansowania, co ułatwi naukę gry i rozwijanie ich umiejętności. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości związane z wyborem piłek do tenisa, koniecznie skontaktuj się z nami telefonicznie lub przez e-mail – z chęcią pomożemy Ci w wyborze!

Zostaw komentarz